info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.3271
Dolar Satış
:
32.3854
Euro Alış
:
34.4475
Euro Satış
:
34.5096
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Osmanlı Devleti`nden Türkiye Cumhuriyetine Konya
Yazar
Volkan Alptekin
Yayınevi
Eğitim Kitabevi Yayınları
Yayın Yılı
2016
Sayfa
368
Anadolu coğrafyasının orta bölümünde yer alan Konya, kendi ismiyle anılan geniş bir ovanın güney-batı kenarında bulunmaktadır. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle eski çağlardan beri yolların kavşak noktasında yer almıştır. Bu özellik, Anadolu Selçuklularına başkentlik edecek kadar önem taşırken, Osmanlı döneminde de önemli bir yerleşim merkezi olmasını sağlamıştır.

Tarih boyunca önemli bir medeniyet merkezi olan Konya, dünyanın iki eski medeniyet kıtası olarak kabul edilen Asya ve Avrupa`nın kesiştiği bir yer olan Anadolu`nun ortasında, küçük ve büyük çaplı güney-kuzey ve batı-doğu eksenli tarihî geçiş yollarının merkezinde yer almaktadır. 

Bilindiği gibi Konya; tarihi çok eskilere dayanan ve geçmişten başlayarak günümüze kadar her dönemde kültür ve medeniyetin merkezinde sürekli gündemde kalmış bir şehirdir. Yine Konya, insanlık tarihi açıdan önemli medeniyetlere sahne olmuş, oldukça zengin bir kültürün izlerini bağrında taşıyan, Mevlana gibi yetiştirdiği İslam büyükleri ile gönülleri fetheden, tarihi ipek yolunun ticaret ve konaklama merkezi olarak adeta bir müze şehir kimliğine sahip olan istisna bir şehirdir. Türk tarihinin en eski ve kıymetli eserlerini sinesinde barındıran Konya, ayrıca bir gönül diyarıdır. 

(Tanıtım Bülteninden)