info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
18.9785
Dolar Satış
:
19.0127
Euro Alış
:
20.2077
Euro Satış
:
20.2441
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Zero-Ne Yaptığını Biliyorlar
Yazar
Marc Elsberg
Çevirmen
Ebru Akyürek Ersin
Yayınevi
Pegasus
Yayın Yılı
2017
Sayfa
432
Ne yaptığını biliyorlar. Her anını kaydediyorlar... 
 
Öldürülen bir çocuk, İşin peşini bırakmayan bir gazeteci, Rayından çıkan sosyal medya. Ürkütücü öyküsüyle günümüz internet teknolojisini sorgulatan sıra dışı bir gerilim romanı... 

Amerikan Başkanı’nın evine yolladığı insansız hava araçlarından elde ettiği görüntüleri internette canlı olarak paylaşan Zero adlı aktivist grup bir anda dünyanın en çok konuşulan ismi haline gelir. İstedikleri şey, insanlara gözetlendiklerini fark ettirmek ve dikkatleri Freemee adlı bir internet platformuna çekmektir.
 
İnternette yayınlanan çeşitli verileri toplayıp bunları analiz eden Freemee, bu verileri kullanarak insanlara daha iyi bir gelecek, daha iyi iş fırsatları, hatta daha iyi bir aşk hayatı sunmayı vadetmektedir. Bu platformu kullanan bir gencin ölümü ise Cynthia Bonsant adlı gazeteciyi Freemee’nin işleyişini sorgulamaya itecektir.
 
Ama sosyal platformlar, internet alışveriş kanalları, güvenlik kameraları ve internete bağlı aletlerin dünya çapındaki çeşitli istihbarat kuruluşlarının emrinde olduğu günümüzde gerçeklere giden yol zorlu ve tehlikeli olacaktır. 

“Elsberg, hiç hız kesmeyen gerilim romanı ZERO’da veri toplama teknolojisinin müdahaleye ne kadar açık olduğunu gözler önüne seriyor.” 
Bild der Wissenschaft 

“İnsanı zaman zaman sanal dünyadan tamamen kopmak istemeye itecek bir roman.” 
Les Échos 

“Marc Elsberg çılgın bir hikâyeye imza atmış. Aklınızı başınızdan alacak!” 
Gala

“Bir an bile elinizden bırakamayacağınız bir roman.” 
Literaturmarkt.info 

“Google ve ‘unutulma hakkı’ ile ilgili güncel tartışmalardan ilham alan bir kâbus ya da Elsberg’in tabiriyle günümüz gerçekleri…” 
Focus 

“Marc Elsberg, veri toplumunun insanların özel yaşamlarına nasıl sızmış olduğunu gözler önüne seriyor.”
Inforadio 

“Marc Elsberg bu romanıyla günümüzün en endişe veren konularından birini dile getiriyor.” 
Handelsblatt 

(Tanıtım Bülteninden)