info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1452
Dolar Satış
:
32.2031
Euro Alış
:
34.8089
Euro Satış
:
34.8717
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Perdenin Dili - Sinemada Yaratıcı Okumalar
Yazar
İsmail Irmacık
Yayınevi
Hece Yayınları
Yayın Yılı
2021
Sayfa
200
“Görünen köy kılavuz istemez” şeklinde bir atasözümüz vardır, bu söz “hayat” için geçerlidir. Ancak görülen her şey “gören” tarafından anlaşılacak diye de bir kural yoktur. Göz önünde olan, görülen, hatta bizzat “yaşanan” o kadar çok şey vardır ki, bunları anlamak için bazen bir “kılavuz”a ihtiyaç duyarız. Sinema da bunlardan biridir. Herhangi bir izleyici olarak bir filmi izlediğimizde, sadece perdeye yansıtılan görüntüleri ve kulağımıza hitap eden sesler ve efektleri duyarız. 
Ancak bu görüntülerin ve seslerin/efektlerin içerdikleri derin (görünmez) anlamlar bir “yorumcu”yu gerektirir. O sebeple diyoruz ki “İzlenen filmler kılavuz isterler.” Bizce İsmail Irmacık aynı zamanda böyle bir kılavuzdur. 
Şaban Sağlık 

Bu yazıları okuyanlar, eminim aynı filmi tekrar izledikleri zaman aslında o filmi daha önce sadece gördüklerini fark edecek, asıl izlemenin bu tür okumaların ardından yapılacağını hayretle müşahede edecektir. Bu meşakkatli, kök söktürücü, saç-baş yoldurucu işi büyük bir aşk ve şevkle gönüllü yapıp, bizi insanlığımızı korumaya ve daha da yüceltmeye dair farkındalığa davet eden İsmail Irmacık’ın bu çalışmaları eminim ki okurlarına keyif vermiştir. 

Kitapta yer alan çözümlemeler okununca ne demek istediğimiz çok daha iyi anlaşılacaktır. 
Dursun Ali Tökel

(Tanıtım Bülteninden)