info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
19.1460
Dolar Satış
:
19.1804
Euro Alış
:
20.8021
Euro Satış
:
20.8396
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Milis Binbaşı-Hacıoğlu Hafız Mehmet Ragıp Bey
Yazar
İbrahim Balcı
Yayınevi
Puslu Yayıncılık
Yayın Yılı
2018
Sayfa
208
Hiç kimse durup dururken kahraman olamaz. Kahramanlar yaptıkları ile kendi tarihlerini yazdırırlar. Yaptıkları, birey ve toplu alarak kayda geçmemişse tarih sahnesine çıkamaz ve meçhul kahramanlardan biri olarak kalırlar. 

Hacıoğlu Hafız Mehmet Ragıp Efendi kahramanlığı belgelenenlerden biridir. Rize’nin Armutlu köyünden İstanbul’a yapılan bir yolculuk ona kahramanlardan biri olmanın da yolunu açtı. Eğitimini tamamladı, iş hayatına atıldı, çalıştı, iş adamı oldu, tanındı, sevildi, saygınlık kazandı ve aranır oldu. Birinci Dünya savaşı sonucu İstanbul’un ve ülkenin çeşitli bölgelerinin işgali ve milli mücadelenin başlaması ile büyük mücadelenin içinde buldu kendini. 

Bu kutsal mücadelenin içinde olacak, verilecek görev ne ise yerine getirecekti. Öyle de yaptı Milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal Bandırma gemisi ile yola çıkarken, Hacıoğlu Hafız Mehmet Ragıp Efendi de arkadaşları ile bir araya gelip, bu kutsal mücadelede için neler yapılabiliri tartışıyorlardı. Karar vermişlerdi. Kelle koltukta Anadolu’daki milli hareketin başarılı olması için bütün gücü ile çalışacaklardı. 

Öyle yaptılar… İstanbul’da görev bitince kurduğu çetesi ile Anadolu’ya geçti ve önce Adapazarı bölgesinde işgal yanlısı çetelerin temizlenmesinde görev aldı, sonra da Sakarya Cephesi ve Büyük Taarruza katıldı. Her kahraman gibi savaştı, vurdu vuruldu, gazi oldu ve zaferle kucaklaşanlardan biri olarak Milis Binbaşı rütbesi aldı ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi. Bu eser meçhul bir kahramanı bütün cepheleri ile ortaya çıkaran bir eserdir. 

Daha nice meçhul kahraman var yattığı yerden “Beni de unutmayın” diye bağıran. Hepsine şükran borcumuz var.