info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
31.0737
Dolar Satış
:
31.1297
Euro Alış
:
33.7284
Euro Satış
:
33.7892
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Bu Nasıl Haber Okuma, Bu Nasıl Cevap

Geçtiğimiz ay çöplerle ilgili bir haber yazmıştım.

Geçtiğimiz ay çöplerle ilgili bir haber yazmıştım. 
Bu haberde, vatandaşın kurban bayramı geçmesine rağmen, dokuz gündür kurban artıklarının alınmadığını söyleyen Mehmet Yılmaz’ın sözleri ve yapılan haberle ilgili, Tekirdağ Halk Sağlığı müdürlüğünden hiç alakası olmayan bir cevap geldi. Yaptığım haber ve köşe yazısı ile hiçbir alakası olmayan bu cevabı, kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Halk sağlığı müdürlüğünün başarılı toplumsal çalışmalarını yakından takip eden ve haber yapan biriyim. Fakat böyle saçma bir cevapla ilk defa karşılaştım. Umarım Tekirdağ Halk Sağlığı müdürlüğü ve Valilik bu yanlışı görür ve gereğini yapar. 

Bu cevabı yazan halk sağlığı görevlisine sorum şudur. 
1-Bu haberde içme suyu kontrolü ile ilgili yazıda su analizi ile ilgili yazı isteme değil, Muratlı Devlet hastanesine sorulması gerekirdi 
2-Siz kimi kime soruyorsunuz. İhmal, belediyenin sorumluluğundadır. Siz gidip belediye zabıtasından yazılı cevap istiyorsunuz. Bu işler böyle olmaz sayın yetkili; İki denetimci gönderirsiniz, adı geçen şahsın oraya gider, inceleme yaparsınız. Öyle oturduğunuz yerde yazı yazmakla bu işler çözülmez. 
3-bu çöp konteynerlerinin dezenfekte edilip edilmediğini yerinde incelediniz mi? 
Size, “biz dezenfekte etmiyoruz” diyeceklerini mi zannediyorsunuz? 
Gelin de yerinde inceleyin. 
Konteynerlerin yanından kokudan geçemiyorsunuz. 

 HABERİM; 
 TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE VATANDAŞTAN ŞİKÂYET; “BELEDİYE DOKUZ GÜNDÜR KURBAN ÇÖPLERİNİ ALMADI SAĞLIĞIMIZLA OYNUYORLAR”
Muratlı’da İstiklal Mahallesi 40. Sokak 45 numarada ikamet eden Mehmet Yılmaz,153 Zabıta ihbar hattından ve Muratlı belediyesinden şikâyetçi. Kurban bayramında kurbanların kesilmesinden bu güne dokuz gün geçmesine rağmen, çöpe atılan kurban kafası ve sakatatları hala toplanmamış. Bu atık hayvan artıklarının kokusu, onlarca metre öteden geçen ve o bölgede oturan vatandaşlar tarafından tepkiye neden oluyor. Mehmet Yılmaz yaptığı açıklamada; “153 Zabıta hattını aradım, tavşan gibi kulak sallıyorlar. Ardından Muratlı zabıtasına gittim, gelen olmadı. Tekrar gittim, “daha hala almadılar mı?” Dediler. En son bu çöpleri yere mi atayım? Yolu mu kapatayım? En sonunda orman kanunu mu yapalım, onu mu istiyorlar? 
150 BİMER HATTINA ŞİKÂYET EDECEĞİM. 
Aslında bunlara da kayyum atamanız gerekir diyeceğim. Onu da yapacağım” Dedi. Çöplerdeki koku dayanılmaz olup, dokuz gündür çöp konteynerinde bulunan bu artıklar, çevreden geçenlerin nefes almasını zorlaştıracak hal almasının yanında, gerek bu konteynerleri kullanmak zorunda olan çevre sakinleri gerekse kış yağmurlarının başlamasıyla, konteynerlerden sızan bu atıkların oluşturduğu sıvıların çevreye yayılması sebebiyle sağlık tehdidi de oluşturabilir. Tekirdağ il sağlık müdürlüğüne bağlı ekiplerin bu çöp konteynerlerini incelemesini isteyen Mehmet Yılmaz, bir hastalık halinde gerekirse Başbakanlığa kadar şikâyet edeceğini söyledi. Yetkililerin bu konuda ne yapacağı vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. 

 KÖŞE YAZIM; 
TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUM..! MURATLI’DA ACİL DENETİM ŞART 
Bayram arefesi, birçok kişi karın ağrısı ve ishal şikâyetiyle Muratlı devlet hastanesi acil servisini aşındırdı. Eminim bu konuda bilginiz vardır. Fakat bunun için ne yapıldığını, nedeninin tespit edilip edilmediğini, sulardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum ama eminim bir çalışma yapılmıştır. Şimdi çoktandır onlarca şikâyet aldığım, her zaman şikâyet unsuru olan çöpler sorununu ciddiye almamakla büyük hata etmişim. Gece vakti beni çağırıp çöp konteynırını açan ve oradaki kurban leşlerini gösteren Mehmet Yılmaz’ın gösterdiği görüntü ve dayanılmaz koku karşısında dehşete düştüm. Koku karşısında kusmamak için kendimi zor tuttuğum gibi, resimleri de ancak 10 metre öteden zumlama ile çekebildim. Düşünebiliyor musunuz, dokuz gündür bu insanlar leş kokusunda sokaktan geçmeye çekiniyorlar. Mahalle sakinlerinden bir bayan, kokuyu duymamak için evin ikinci katından sokağa inmediğini söylüyor. Bu yazıyı yazarken ve resimleri yüklerken, hala o kokunun etkisinden çıkamadım. Ertesi gün, her zaman çarşı yolunu kullanırken, evime sokak arasından gitmeye karar verdim ve her çöp konteynırının yanından geçerken, kokunun dayanılmaz rahatsızlığını fark ettim. Bu da gösteriyor ki, Muratlı belediyesi, temizlik firması, sadece ana caddeyi temizliyor, mahalle aralarına girmeye tenezzül etmiyorlar. Hayvan sakatatlarının bulunduğu sokakta, üç çöp konteynırı ağzına kadar doluydu. Bir de çöp toplama kamyonları var. Vatandaşlardan gelen şikâyetleri değerlendirdim ve bu çöp kamyonlarını aradım, buldum. Temizlik işçileri artık alışmış olabilir ama bu çöp kamyonlarının yanından geçmek bile, kokudan dolayı büyük bir sorun. Daha önce bu çöp kamyonları eski su deposu yanında duruyorlardı.(şimdi yeni su deposu oldu. TESKİ bu eski su deposunun yıkımını gerçekleştirip yeni imar gerçekleştirdi. Kendilerini tebrik ederim) Oradaki mahalle sakinleri kokudan şikâyetçi olmuşlardı, biz haber yaptık ve bu kamyonlar Toprak Mahsulleri Ofisi yanına taşınmış. 

Şimdi ben Tekirdağ il sağlık müdürlüğüne soruyorum; 
1-Siz bu temizlik firmalarını denetliyor musunuz? 
2-Denetliyorsanız, bu konteynır ve Çöp kamyonlarından gelen bayıltıcı kokular için yaptırım uyguladınız mı? 
3-Bu konteynır ve çöp kamyonları hangi periyotlarla yıkanıp temizleniyor? 
4-Dezenfektan çalışması yapılıyor mu? 
5-Bunun sağlık ve hijyen kriteri var mı? 
6-Temizlik ve dezenfektasyon işlemi yapılıyorsa, bunun tarih çizelgesi kime veriliyor? 
7-Bu çöp kamyonları güvenli bir yerde yıkanıp, dezenfekte ediliyor mu, yoksa sadece hortum sıkarak aleni yerde mi temizleniyor. 
8-Tekirdağ il sağlık müdürlüğü bu temizlik firmalarını kaç defa ve en son ne zaman denetledi, cezai işleme tabi bir temizlik firması var mı? 
9-Bu konteynır ve çöp kamyonlarındaki zararlı atıklar, yağmurların başlamasıyla, sızıntı neticesinde doğacak salgın hastalıktan kim sorumlu olacak? 

Temizlik firması mı, denetim yapmayan belediye veya sağlık birimi mi? 
Hani derler ya,”Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir” diye, biz daha Perşembe gelmeden Çarşambadan bildiriyoruz. Yetkililerin de aynı duyarlılıkla gereğini yapacağına inanmak istiyoruz. 

MURAT ÜRTEKİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN BİLGİ NOTU; 
23.09.2016 tarihinde Trakya Demokrat gazetesinde yer alan “TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE VATANDAŞTAN ŞİKAYET” başlıklı haber ve TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUM..! MURATLI’DA ACİL DENETİM ŞART” başlıklı köşe yazısı ile ilgili olarak gerekli incelemeleri yapmak üzere Sağlık Müdürlüğümüzce, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz görevlendirilmiştir. 
Konular ile ilgili yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde; Muratlı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından “İçme ve kullanma suları İlçe merkezinde 6 ve bağlı mahallelerde 16 olmak üzere toplam 22 odak noktasından aylık ortalama 120 – 150 arası bakiye klor ölçümü yapılarak kontrol edildiği ayrıca analizleri yaptırılmak üzere alınan su numunelerinin laboratuvar sonuçlarında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı” bildirilmiştir. 

Yine Toplum Sağlığı Merkezince Muratlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile yapılan görüşmede ise kurban bayramı sürecince yapılan denetimlerde, İlçe genelinde kaçak kurban kesiminin yapılmadığı ve çöp konteynırlarında biriken evsel atıkların günlük olarak alındığı, her ay çöp konteynırlarının temizlik şirketince dezenfekte edildiği bildirilmiştir. 
Bilgilerinizi rica ederim. 
11.10.2016 ŞİMDİ DEĞERLİ HALKIMIZA VE YETKİLİLERE SORUYORUM; 
BU HABERLE YAZILAN CEVABIN NE ALAKASI VAR, SİZ SÖYLEYİN. O HAYVAN ARTIKLARI GECE VAKTİ ORAYA GÖKTEN Mİ GELDİ?