info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
31.1201
Dolar Satış
:
31.1761
Euro Alış
:
33.6543
Euro Satış
:
33.7149
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Genel Seçim Öncesi Parti Adayları Analizi

Ön seçimdir temayüldür halk oylamasıdır genel merkez kararıdır ve en önemlisi kontenjan denen kıyaktır derken adaylar belirlendi.

AK PARTİ; Ben Ak Partili değilim. Ak Partiye oy da vermedim. (ÇÜNKÜ SONRADAN KURULMUŞ OLAN HİÇ BİR PARTİYE OY VERMEDİM.) Hatta babamın ve  Muratlı eski belediye başkanı rahmetli Salim Malcıların ricası üzerine ANAP’A gençlik kolları oluşumunda ve yapılanmasında yardımcı olduğum halde oy vermedim. Fakat şunu ifade etmeliyim ki AK PARTİ YEREL SEÇİMLERDE YAPTIĞI HATAYI GENEL SEÇİMDE YAPMADI VE TABANIN  ADAYINI 1.SIRA GÖSTEREREK BÜYÜK AVANTAJ SAĞLADI. Genel seçimde rekor oy alan Mustafa Yel’i aday göstererek hem tabanına hem de genel seçmene ulaşma imkanı sağladı.Bundan sonrası diğer adayların çalışmasına bağlıdır.Aday taraflarında küskünlük olursa oy kaybetme riski olmakla birlikte görünen büyük bir sıkıntı göze çarpmıyor.
 
CHP; CHP başarıyı hedefliyorsa içindeki SHP’LİLERİ temizlemelidir. Kendini CHP’Lİ OLARAK BENİMSEYEMEMİŞ KONUŞURKEN SİZLER YANİ SİZ CHP’LİLER DİYE KONUŞANLARDAN PARTİYE FAYDA DEĞİL ZARAR GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. Ama bu şimdilik mümkün görünmüyor. Çünkü partinin kaderini Ankara belirliyor. Ben bu mantığı anlayamadım zaten. Kılıçdaroğlu ön seçime giriyor Deniz Baykal Berhan Şimşek ön seçime giriyor Sayın Faik Öztrak “ben kontenjan istemiyorum ön seçim istiyorum diyemiyor korkuyor. Biliyor ki ön seçime girse ilk 10’a bile giremeyecek. Hadi birinci sıra kontenjan adayı oldu diğer adayların belirlenmesinde neden müdahil oluyor onu da anlayabilmiş değilim.En çok oyu alan Candan Yüceer’i listeden silmek için atılan mesajlar da göz önüne alındığında Tekirdağ’da Trakya milliyetçiliği yapılması Anadolulu ve Alevi kesime karşı cephe oluşturulması parti olarak değil etik olarak da uygun değil. Zaten 1. Sırayı kontenjanla tapulayarak parti içi demokrasi söylemi yapan genel merkezin Tekirdağ olunca demokrasiyi es geçmesi ne gibi bir handikap oluşturur bilinmez ama bu mantalite devam ederse 4. Sıra hayal olur. Elimdeki mesajdaki isimlerin de Tekirdağ kökenli olması bu tezimi kuvvetlendiriyor.
 
MHP; MHP yerel seçimde büyükşehir adayını çok iyi seçmişti ama Süleymanpaşa’da aday gösterdiği kişinin partiden ayrılıp başka bir partinin İl başkanı olması ne kadar yanlış seçim yaptığını gösterdi. MHP’DE MYK üyesi olanın aday gösterilmeyeceği olgusu vardı fakat bu sefer öyle olmadı. Seçildiği zaman “Ben Çorlu’nun milletvekiliyim” diyen Tekirdağ’a ve ilçelerine pek uğramayan Çorlu basınından başka basını tanımayan Sayın Bülent Belen günah çıkarır gibi bir açıklama yaptı. “Ben herkesten çok Tekirdağ’a geliyorum” diye bir açıklama gereği duyması bu düşüncemizi haklı kılıyor.
 
Eğer Kamil Günay 1. Sırada  olsaydı MHP iki milletvekilini almakta çok avantajlı olacaktı. Şimdi Bülent Belen 1. sıra olmanın avantajıyla kendini sıkıntıya sokmayacak. Hakan Özgül genç ve dinamik bir aday. Bütün iş ona kalıyor.
SON OLARAK İFADE ETMEK GEREKİRSE CHP VE MHP’NİN KONTENJAN ADAYLARI OLMASI PARTİLERİNDE SIKINTI YARATACAK.
CHP 4.MİLLETVEKİLİ KONUSUNDA SIKINTI YAŞAYACAK.
MHP İKİ MİLLETVEKİLİ ÇIKARMA ŞANSINI RİSKE SOKTU.
BU DA YİNE 3-2-1 OLACAĞINI GÖSTERİYOR.
BURADA ASIL SORU ŞU;
CHP 4 YAPABİLECEK Mİ?
2 MİLLETVEKİLİNİ AK PARTİ Mİ MHP Mİ ALACAK?
8 HAZİRANDA GÖRECEĞİZ.