info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.5000
Dolar Satış
:
32.5586
Euro Alış
:
34.6207
Euro Satış
:
34.6830
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Muratlı`da Bunları Aşamadık

Belediye Kültürü Yok, Sanat Kültürü Yok, Siyaset Kültürü Yok

Muratlı’da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından konu bakımından harika bir tiyatro sahnelendi. (zaten Muratlı belediyesi bu tür sanat etkinliği yapma yönünden yıllardır yetersizdir.) 

Ne yazıktır ki, Muratlı’da, siyasetle, yerel yönetimi, sanatı bir türlü ayırabilmiş değiliz. Birileri bu duruma belki bozulabilir ama gittikleri yol yol değil. Ben bir türlü siyasetin belediyeyle iç içe olmasını anlayabilmiş değilim. Arkadaş, belediyeler hangi siyasi görüş ve ideolojiye ait olursa olsun, tüm bireylere eşit hizmet sunmakla mükelleftir. Siz kendinizin bile düzenlemediği, Büyükşehir belediyesinin düzenlediği sosyal sorumluluk içeren bir konuya sahip tiyatro oyununu dahi siyasi malzeme haline getirmeyi nasıl beceriyorsunuz bir türlü çözebilmiş değilim. Bu tiyatro, Tekirdağ Büyükşehir belediye başkanlığı tarafından organize edilmiş olup, sosyal anlamda bir aile dramını ve toplumun uyuşturucunun zararlarını idrak edebilmesi için ders niteliğinde bir programdı. Kapıya CHP kadın kolları başkanı ile hiçbir makam vasfı olmayan bir bayanı koymuşsunuz, gelenlere ev sahipliği yapıyorlar. 

Sanki bir düğünün kız veya erkek tarafı gibi. 
BU TİYATRO, CHP’NİN MALI MI? BİR BAŞKA PARTİLİ BU TİYATROYA GELMEK İSTESE, BU ŞAHISLARI GÖRÜNCE GİRMEK İSTEMEZ. 

Zaten ne bekliyoruz ki? Muratlı belediyesinin adı yakında değişip, CHP MURATLI BELEDİYESİ OLURSA ŞAŞIRMAM. 
İLÇE BAŞKANI, KADIN KOLLARI BAŞKANI VE BİLİMUM PARTİLİLER BELEDİYEDEN HİÇ ÇIKMIYORLAR Kİ… 
BU DA YETMİYOR,PARTİ YÖNETİCİLERİNE HATTA YÖNETİCİ AİLELERİNE MESAİ SAATİNDE DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI YAPILIYOR. BU İŞİN İÇİNDE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI DA DAHİL OLUP, BELEDİYE BAŞKANI DA MÜDAHALE ETMİYOR. 

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE İL BAŞKANI DA BU GÜNE KADAR ÇIKIP BU KONUDA MÜDAHALE VE AÇIKLAMADA BULUNMADI. 

Neyse, tiyatroya gelecek olursak; 

1-daha önce de yapılan tiyatroda görüldü ki, sahne, basit sandalyede oturan insanların en ön sırada oturanlar hariç, diğer tüm izleyicilerin görüş alanının dışında kalıyor. TİYATRO DÜZENLİYORSUNUZ, SAHNE SEYİRCİNİN İZLEME ALANININ ÇOK ALTINDA. OYUNCULAR OTURUNCA VEYA ROL GEREĞİ KENDİNİ YERE BIRAKINCA, KİMSE GÖREMİYOR. O sahnenin izleyici kitlesinin en az bir, birbuçuk metre yükseğinde olması gerekir ki, izleyenler görebilsin. 

2-Ön tarafa protokol oturacak diyorsunuz.(yani torpilliler izlesin, diğerleri görse de olur görmese de) protokol namına kimse yoktu. Belediye başkan yardımcısına kim yakınsa,onlara ayrılmıştı. 

3-YILLARDIR MURATLI BELEDİYESİNİN BASINA VE ENGELLİLERE YER AYIRMAMA SKANDALI YİNE KENDİNİ GÖSTERMİŞTİ. MURATLI BELEDİYESİNE BU KÜLTÜRÜ ÖĞRETEMEDİK. DEMEK Kİ O KADAR YAZMAMIZA RAĞMEN ÖĞRENMEK İSTEMİYORLAR. BU MURATLI İÇİN BİR AYIPTIR. 

4-Bizler dahi, tiyatro oyuncu ve yönetmenleri izin vermediği veya onlardan talep gelmediği sürece FOTOĞRAF ÇEKMİYORUZ. AMA TİYATRO KÜLTÜRÜNDEN YOKSUN KİŞİLER, SON YILLARIN MODASI AKILLI TELEFONLARIYLA HAVA ATMAK İÇİN PROGRAM ESNASINDA FOTOĞRAF ÇEKİP, SANATÇILARA SAYGISIZLIK YAPIYORLAR. Ayrıca çalan telefonlar da cabası.. 

5-Program bitiminde, bizler haber amaçlı sanatçıların toplu fotoğrafını alır, haberimizi yaparız. Ama bazı görgü kültüründen yoksun eğitimli cahil insanlar, hiç sanatçı görmemiş gibi, sırf eşine dostuna hava atmak, sosyal medyada şov yapmak için hurra sahneye fırlıyorlar. Yahu ayıptır ayıp. 

6-UZUN SÖZÜN KISASI (ASLINDA UZUN OLANI) MÜKEMMEL BİR TİYATRO OYUNU, SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ VE SAHNE, PROTOKOL, AĞIRLAMA VE DÜZENLEME YÜZÜNDEN YETERLİ RAĞBETİ GÖRMEDİ. BU ŞEKİLDE GİDERSE, MURATLI BELEDİYESİ SADECE KENDİ ÇALIŞANLARI VE PARTİLİLERİN BULUŞMASI TÜRÜNDE ETKİNLİKLER YAPMIŞ OLMANIN ÖTESİNE GİDEMEZ VE YALNIZ KALIR.(gerçi belediye çalışanlarına da partili yakınlarından izleme fırsatı olmadı, arka sıralara atıldılar ya neyse) AMA ŞU BİR GERÇEK Kİ, YEŞİLÇAM’DAN SONRA ANCAK BİRKAÇ DEFA GÖRÜŞEBİLDİĞİMİZ DUAYEN SANATÇI, KURTLAR VADİSİ, KERTENKELE VE DAHA BİRÇOK DİZİNİN VAZGEÇİLMEZİ İZZET ÇİVRİL ABİM, SARDUNYA ÇİÇEKLERİNİN YAZARI DEĞERLİ OYUNCU ELÇİN GÜRLER VE TÜM SANAT EKİBİ ÇOK GÜZEL BİR TİYATRO KONUSUYLA BİZLERİ MUTLU ETTİ. 

UMARIZ BUNDAN SONRA SAYIN KADİR ALBAYRAK VE SAYIN RECEP ÖKTEN BU TÜR ETİK OLMAYAN ORTAMLARA GEREKEN MÜDAHALEYİ YAPAR DA MURATLI BELEDİYESİ CHP’NİN DEĞİL TÜM HALKIN BELEDİYESİ OLUR. EMEĞİ GEÇENLERİ BU TİYATRO İÇİN TEBRİK EDİYORUM. SANATIN IŞIĞININ HER ZAMAN YANIK KALMASI DİLEĞİYLE…