info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1209
Dolar Satış
:
32.1788
Euro Alış
:
34.8394
Euro Satış
:
34.9022
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Pancarı Yok Ettiniz, Arıcılığa Sahip Çıkın

Yıllardır yazıyorum bu konuya dikkat çekmek istiyorum ama malesef  görünen tablo Tekirdağ ve Trakya’da tarım yavaş yavaş yok olma yolunda hızla ilerliyor.Sebebi açık ve nettir.Pancar üretimi yok edildi ve sona erdi.Türkiye hatta Dünya çapında önemli bir yere sahip Alpullu şeker fabrikası kapanarak kaderine terk edildi.Çok su istermiş su kaynakları yok olmuş alıcı bulma sıkıntısı varmış v.s. Bunların hepsi hikaye.
Bir KANOLA tutturmuş gidiyorlar. Topraklarımız gün geçtikçe verimsizleşip tükeniyor. Akıllı çiftçi LEONARDİT kullanarak toprağının verim kalitesini arttırırken Tekirdağ’ın her tarafının sapsarı olması içimi yaralıyor.
En azından arıcılıkta çok iyi bir yerde bulunduğumuz şu dönemde arıcılığın arkasında durup güçlendirelim.
Bahar ayıyla birlikte Kocaeli Sakarya Bolu ve daha birçok yerden arıcılar Tekirdağ bölgesine gelip kovanlarını kuruyorlar. Bizde de bir avuç arıcı bal üretmek için kendi çabalarıyla mücadele ediyor.
Bir derneğin davetlisi olarak Tekirdağ-Ferhadanlı mahallesine kahvaltıya davet edildik. Tamamı doğal ürünlerden oluşan kahvaltı sonunda aldığımız bal Türkiye birincisi seçilmiş.
Türkiye birincisi olacak bir bal yetiştirebiliyorsak neden çevre illerden arıcılar bölgemizi istila ediyor?
Buğday ambarı Konya şeker pancarı merkezi Tekirdağ’ı geçip çiftçilerin oluşturduğu şirket olan TORKU ile Türkiye markası oluyorsa zaten kiraz pancar yok olmuşken KANOLA ile buğday ve ayçiçeği S.O.S. verirken en azından arıcılığı kurtaralım.
Muratlı Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu’nun teşvikiyle Muratlı ilçe tarım müdürlüğü güzel ve başarılı işler yapıyor il tarım müdürlüğü ne yapıyor?
TOPRAĞIMIZA TARIM VE HAYVANCILIĞIMIZA ARICILIĞIMIZA SAHİP ÇIKALIM.
BU TOPRAKLAR ATALARIMIZDAN BİZE EMANET OLUP BU EMANETİ ALDIĞIMIZ GİBİ BİZDEN SONRAKİ NESİLLERE AYNEN TESLİM ETMELİYİZ.
BU TOPRAKLAR BİZİM BU BU VATAN BİZİM.
BAŞKA TEKİRDAĞ YOK BAŞKA TÜRKİYE YOK.
                                                  MURAT ÜRTEKİN