info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1556
Dolar Satış
:
32.2135
Euro Alış
:
34.9438
Euro Satış
:
35.0067
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Tekbiiiiir.. !

Ya Bismillah Allahü Ekber

Ülkemiz 15 Temmuz’da kara bir gece yaşadı. Bu kara gece hepimizi derinden yaraladı ve en büyük izleri de gelecekte bu ülkenin temel taşı olan çocuklarımızın üzerinde kaldı. Çocuklarımız demişken, bu olaylar esnasında çocukları etkileyen bir durum daha oluyor. İnsanların her olayda sokağa dökülüp eylem yapması esnasında Tekbir getirmesi çok abesle iştigal bir durumdur. 

Yüzlerce hatta binlerce kişinin getirmiş olduğu Tekbir sesleri, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız üzerinde olumsuz etki yapıyor. Hatta yetişkinlerde bile tedirginlik yaratıyor. 
Bilmeyen veya bildikleri halde Tekbir getirenlere anlamı ve amacını söyleyeyim; ASLINDA TAM ANLAMI (TEŞRİK TEKBİRİ)DİR. TEŞRİK TEKBİRLERİ, HZ.İBRAHİM’İN SÜNNETİ OLUP, OĞLU HZ.İSMAİL’İ KURBAN ETMEYE ÇALIŞIRKEN, CEBRAİL ALEYHİSSELAMIN KOÇLA İNMESİNDEN SONRA CENAB-HAKKA MİNNETİ İÇİN SÖYLEDİĞİ SÖZDÜR. BU SÖZÜ SÖYLEYENLER, SOKAKLARDA TEKBİR GETİRİRKEN, SÖYLEDİKLERİ TEKBİRİN ANLAMINI BİLİYORLAR MI? 

İNSANLARI KURBAN MI ETMEK İSTİYORLAR? 
Bu tekbiri duyan çocukların ve büyük şehirlerde getirilen Tekbirin, turistler üzerindeki etkisinin ne kadar negatif olduğunu düşünüyorlar mı? 
Dinimiz, üç dinin tüm emrettiklerini içine alan en son ve en büyük dindir. DİNİMİZ HOŞGÖRÜ, BARIŞ, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİĞİ EMREDER. DİNİMİZ ŞİDDETE KARŞIDIR. ÖZELLİKLE AYNI DİN KARDEŞİ OLAN İNSANLARIN BİRBİRİNE ŞİDDET UYUGLAMASINI KESİNLİKLE KABUL ETMEZ. TEKBİR, SADECE KURBAN BAYRAMINDA KURBANLIKLAR KESİLİRKEN GETİRİLİR. DİNİMİZDE İNSAN KURBAN ETME YOKTUR. BU NEDENLE MEYDANLARDA TEKBİR GETİRİLMESİ UYGUN DEĞİLDİR. 

Dini vecibeler ibadetlerde yerine getirilir. Sokaklarda gösteri yaparken, Tekbir getirilmesi dinen kabul edilebilir bir durum değildir. 
TEKBİR, NAMAZDAN SONRA CENAB-I HAKKA MİNNET İÇİN SÖYLENİR. ŞİDDET EYLEMİ OLARAK KULLANILAMAZ. BU KONUDA İL VE İLÇE MÜFTÜLERİMİZE, CAMİ İMAMLARIMIZA VE DİN DERSİ ÖĞRETMENLERİMİZE BÜYÜK GÖREV DÜŞMEKTEDİR. SON SÖZ; TEKBİR BİR GÖSTERİ SLOGANI DEĞİL, YÜCE RABBİMİZE MİNNETİMİZİ GÖSTERDİĞİMİZ BİR SÜNNETTİR. 

DUYARLI HALKIMIN BUNDAN SONRA GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERECEĞİNE İNANIYOR, BU GÜZEL VE ANLAMLI SÖZ İLE BİRLİKTE YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMININ HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE, SAVAŞSIZ, KARDEŞÇE, BARIŞ İÇİNDE BİR GELECEK DİLİYORUM.