info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.1203
Dolar Satış
:
32.1782
Euro Alış
:
34.9383
Euro Satış
:
35.0013
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Tekirdağ Ulaşım Daire Başkanına Soruyorum

Kim Kimin Ekmeğiyle Oynuyor

Sevgili okuyucular; İki haftalık bir aradan sonra, kaldığımız yerden tekrar sizinle beraberim. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı, bazı ulaşım kooperatif başkanlarıyla bir araya gelmiş, Muratlı S.S. 22. Nolu Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Osman Peksoy’a, “Muratlı-Süleymanpaşa arası belediye otobüs seferlerinin başlaması için ben değil, gazeteci Murat Ürtekin bastırıyor. Sizin ekmeğinizle oynuyor.” Demiş. 

Bunu Başkan Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Gürcün’e benim yanımda bizzat söyledi. 

Oysa ben sadece Dörtler kavşağında ikinci bir usulsüz Terminal oluşturulduğunu yazmıştım. Bu davranış, gazeteciyi hedef göstermek olup, olası bir fiili durumda ulaşım daire başkanı sorumludur. 

Gelelim işin asıl kimin sorumlu olduğu kısmına; 
1. Muratlı - Süleymanpaşa arasında belediye otobüs seferleri konması, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın seçim öncesi ve sonrasında söz verdiği bir şeydi.(duyduğuma göre, Muratlı belediye başkanının daha şimdiden bunu sahiplenme yolunda olduğuna dair iddialar var.) BU, KADİR ALBAYRAK’IN SÖZÜYDÜ VE YERİNE GETİRDİ. (Yani benimle alakası yok. Ulaşım daire başkanı başka konular nedeniyle beni hedef gösteriyor.) 

2. Büyükşehir yasasına göre, Büyükşehir belediyelerinin mücavir alan kapsamında, ilçeler arası belediye otobüsü seferleri yapma yetkisi zaten var. (burada da benimle alakası yok.) 

Gelelim kim kimin ekmeğiyle oynuyor meselesine; 
1. Yaklaşık 30 bin nüfusu olan Muratlı’ya, S.S. 22 nolu minibüsler yaklaşık 15 minibüsle yarım saatte bir zor yetiştirirken, bu hatta bir saat arayla iki otobüs koymayla, turizm ve tatil mekânı olan Kumbağ gibi bir yere saatte bir iki otobüs koymayla, büyükşehir yasası kapsamında mücavir alan hizmeti verdiğinizi mi sanıyorsunuz? 

2. S.S. 22 nolu kooperatif, bozuk yolda yıllardır Hayrabolu yolcu taşıma hizmeti verirken, şimdi siz Muratlı’ya iki otobüsle hizmet mi verdiniz? 

3. Çorlu, Malkara, Şarköy, M.Ereğlisi ve daha diğer tüm ilçelere de bu hizmeti vermeniz gerekirken, neden sadece Muratlı ve Kumbağ? Kusura bakmayın ama asıl ben bunda art niyet ararım. 

4. Zeki Gürcün telefonda benim yanımda Muratlı S.S. 22 nolu minibüs kooperatif başkanına, “bu hatta öncelik sizin hakkınız, alın M-19 araçlar, belediye toplu taşıma hizmeti siz yapın” derken, bir bakmışsınız, bu hatta kocaman otobüsler konmuş. Amaç sadece vaat vermek miydi? 

5. Bu hatta iki otobüs sokup ortamı gereceğinize, kooperatif başkanlarını toplayıp, “arkadaşlar, gelin İstanbul modeli yapalım. Bir araya gelin, Tekirdağ-Süleymanpaşa merkez dâhil olmak üzere, tüm ilçeler arasında belediye otobüsü seferleri gerçekleştirelim. Sizin mevcut hatlarınız olduğu için, bu hatların işletmesini de belediye işletim tarifesinde siz yapın” dememekle, asıl haksız durum oluşmaktadır. 

6. Maddi boyutta da haksız kazanç vardır. Belediye ulaşım dairesi hizmet değil, ticaret peşindedir. Mücavir alan içinde Çorlu 2.25 tl, Süleymanpaşa 2.25 tl ücretle tam bilet, öğrenci 1.50 tl ücretle yolcu hizmeti verirken, Büyükşehir ulaşım daire başkanlığı tam 4 lira öğrenci 2.50 lira para alıyorsa, bu vatandaşa hizmet değil, tamamen ticari işletme mantalitesidir. 

7. Bildiğiniz gibi, TEKPARK’IN YOLDAN PARK ÜCRETİ YARGI KARARIYLA İPTAL EDİLDİ. ŞİMDİ TEKPARK’PARA KAZANSIN DİYE, BU OTOBÜS HİZMETİNDEN KAZANÇ ELDE ETME YOLUNA GİDİLİYOR. VATANDAŞLARDAN TAM, ÖĞRENCİ, ENGELLİ, YAŞLI AYIRMADAN, HERKESTEN OTOBÜS ABONMAN KARTI VERİLEREK 5 LİRA PARA ALINIYOR. (AYRICA, BU KARTLAR VERİLİRKEN, KARŞILIĞINDA HERHANGİ BİR MAKBUZ VERİLMİYOR. BU KART GELİRLERİNİ NEYE GÖRE TAKİP EDİYORSUNUZ? ONBİNLERCE HATTA YÜZBİNLERCE LİRALIK GELİR KAPISI OLAN BU PARALARIN VERGİSİ NEYE GÖRE VERİLİYOR?) 

KAÇ KURUŞ BU KARTIN MALİYETİ Kİ, SİZ HERKESTEN 5 LİRA KART ÜCRETİ ALIYORSUNUZ? 
TEKİRDAĞ HALKINI BİR GELİR KAPISI OLARAK GÖRMEKTEN NE ZAMAN VAZ GEÇECEKSİNİZ? 

Ayrıca kartını kaybeden biri tekrar almaya kalksa, tekrar 5 lira para alınıyor. Bu değirmenin suyu iyi akar doğrusu, kayıt dışı bir sürü 5 lira gelsin paralar. 

YAKLAŞIK 30 BİN KİŞİLİK MURATLI’NIN 20 BİN KARTI OLSA, ÇARP 5 LİRA İLE İYİ PARA DOĞRUSU. 

Bu sadece basit bir kart hesabı.4 lira tam 2.50 lira öğrenciden kazanılan paralarla kazancın keyfine doyum olmaz. 

Şimdi soruyorum; KİM KİMİN EKMEĞİYLE OYNUYOR? 
Bir sözüm de Kadir başkana; Sevgili Kadir Ağabey; Güvendiğiniz birini salın ortama, şoförleri bir dinlesin. 
Siz de taşımacılık kooperatif başkanlarını toplayıp sorun, (ama tek tek ve özel) kaç tanesi sizin daire başkanınızı seviyor bir öğrenin. 
Daha önce Fen işlerini gündeme getirdim, değişiklik yaptınız, şimdi Metin Pakdil sizin gurur kaynağınız oldu. 

Söylediklerimi yabana atmayın. 
Salın halkın arasına güvendiğiniz birkaç kişiyi, sorup öğrensinler. 
Biz boş yazmayız. 
Bunu en iyi siz bilirsiniz. 
Takdir sizin.