info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.0060
Dolar Satış
:
32.0636
Euro Alış
:
34.6590
Euro Satış
:
34.7215
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Murat Ürtekin, Bıçak Sırtı
murat@ellidokuz.com

Yazık Çok Yazık; Bir Recep Gürkan Kadar Olamadınız

Bu yazıyı yazmadan önce,Edirne’den geldim.

Önce Cem Vakfı başkanı Erdoğan Döner kürsüye çıkıp, Alevi’nin Sünni’ye, Sünni’nin Alevi’ye karşı ayrımcılığının karşısında olduğunu söyledi ve barış kardeşlik mesajı verdi. Ardından Edirne belediye başkanı Recep Gürkan, yaratılanı yaratandan ötürü sevdiklerini, her inanış ve ibadete saygı duyduklarını söyledi. En güzel mesajı da, Edirne müftüsü verdi. Muharrem ayında Alevi vatandaşlarla, Ramazanda da Sünni vatandaşlarla birlikte kaynaşarak kutladıklarını söyledi. 

RAMAZAN AYINDA, BİR GÜN CEMEVİNDE BİZZAT KENDİSİNİN İFTAR VERECEĞİNİ, MUHARREM AYINDA DA AYNI ŞEKİLDE DAVRANACAĞINI SÖYLEDİ. 

Asıl önemli olan, Edirne belediye başkanı Recep Gürkan’ın yaptıkları ve söyledikleriydi. Bu Cemevinin kurulmasını, Edirne belediye başkanı Recep Gürkan bizzat üstlenmiş. Bununla da yetinmeyen başkan, daha büyük Cemevi sözünü verdi. Daha da ileri giderek, Cemevinin su ve kira giderlerini belediyenin üstleneceğini, Zimmet çıkarılırsa, cebinden ödeyeceğini söyledi. Buraya gidişim de, Cemevine aşevi yapılmasının açılışı içindi. Tabi yine Recep Gürkan her zaman yanlarındaydı.

Bir de Tekirdağ belediyelerine bakıyorum, “BU NASIL SOSYAL DEMOKRATLIK?” DİYORUM. Bırakın su kira gelirini ödemeyi, Cemevi olmasın diye kırk dereden su getiriyorlar. Orada bulunan Tekirdağ, Çorlu, Muratlı ve Tekirdağ’ın diğer ilçelerinin Alevi vatandaşları, “yazıklar olsun, Tekirdağ da sosyal demokrat CHP’Lİ belediye, Edirne de sosyal demokrat CHP’Lİ belediye ama Recep Gürkan bir sözle Cemevi yapıyor, masraflarını karşılıyor, bizimkiler ise Cemevi yapılmasın diye adeta mücadele ediyorlar. Biz bu partiye oy verelim, ayakta tutalım, Avrupa insan hakları bizi tanısın, kendi belediyelerimiz bizi tanımasın. Bu mu adalet?” dediler. 

Ben de tarafsız olarak bir şey yazayım; 
-BEN ALEVİ DEĞİLİM. ÇÜNKÜ ALEVİ DİYE BİR MEZHEP YOK 
-BEN SÜNNİ DE DEĞİLİM. ÇÜNKÜ SÜNNİ DİYE BİR MEZHEP DE YOK. 
-Birileri bizi Hanefi olarak kabul etmişler, öyle gidiyor. 
-Dört hak mezhep vardır, Hanefi, Şafi, Maliki Hanbelî’dir. 
-Ben mezhebi de kabul etmiyorum. Çünkü peygamber efendimiz S.A.V. zamanında mezhep yoktu. Fakat herkesin ibadetine, inancına saygım vardır. Eğer insan hakları insanlık adına bunu kabul etmişse, uymak gerekir. ÖYLEYSE, GEREK MURATLI BELEDİYESİ, GEREKSE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI RECEP GÜRKAN BİR TALEP KARŞISINDA DAHA BÜYÜK CEMEVİ YAPMA SÖZÜ VERİYORKEN,(ÜSTELİK BİR TANE YAPTIĞI HALDE) VURDUMDUYMAZ DAVRANIP YILLARDIR BUNU GEÇİŞTİRİYORSA, BU TAMAMEN AYRIMCILIKTIR. 

ZATEN BUNU PARTİ İÇİ MUHALEFETTE ANADOLU VE ALEVİ AYRIMCILIĞI YAPILDIĞINI ARTIK ALENEN SERGİLEYECEK HALE GELDİLER. 
EY TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, EY MURATLI BELEDİYESİ, YA ÇIKIN DÜRÜSTÇE, “BİZ CEMEVİ YAPMAK İSTEMİYORUZ” DİYE GERÇEK DÜŞÜNCENİZİ GÖSTERİN, YA DA BU İŞİ ÇIKIN AÇIKLAYIN. SİZ BUNU YAPMADIĞINIZ SÜRECE ALEVİ VATANDAŞLARIN VE BASININ ÖNÜNDE ZAN ALTINDA KALACAKSINIZ.