info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.8106
Dolar Satış
:
32.8698
Euro Alış
:
35.5656
Euro Satış
:
35.6297
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Piyasa Raporu

Merhaba sevgili dostlar, KÖKSAL DÖVİZ ailesi olarak hepinize sağlıklı, mutlu ve kazançlı bir gün dilerim.

 

Merhaba sevgili dostlar, KÖKSAL DÖVİZ ailesi olarak hepinize sağlıklı, mutlu ve kazançlı bir gün dilerim.
 
USD/TL: Diğer piyasaların asine bankacılık sektörüne yönelik endişelerle daha moralsiz hareket eden Türkiye piyasalarında dolar kurunun yukarı yönlü hareket ettiğini gözlemledik. Buna bağlı olarak günün genelinde 1,5450-1,5670 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada TL dolar karşısında %1,1 oranında değer kaybetti. Bugün, Almanya TÜFE endeksinin yanı sıra ABD dış ticaret dengesi ve aylık bütçe gerçekleşmeleri piyasada yakından takip edilecektir.
    
Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa ve orta vadede al sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda güçlendiğini gözlemliyoruz. Hem sinyallerin al konumunda olmasına hem de işlem hacminin güçlenmesine bağlı olarak yukarı yönlü seyir beklenmelidir.     
 
Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller al, işlem hacmi ise güçlü konumdadır. Kısa vadede alımların sürmesi beklenmelidir.     
 
Seviyeler: Gün içinde 1,5560 ve 1,5450 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,5700 ve 1,5770 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.
 
EUR/USD: Euro Bölgesi ekonomilerine yönelik borç endişelerinin yardım paketi açıklamalarıyla zayıflamasına bağlı olarak paritede alımların etkili olduğunu gözlemledik. Günün genelinde 1,4271-1,4413 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada euro dolar karşısında yaklaşık %0,36 oranında değer kazandı. Bugün, Almanya TÜFE endeksinin yanı sıra ABD dış ticaret dengesi ve aylık bütçe gerçekleşmeleri piyasada yakından takip edilecektir.
    
Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa ve orta vadede sat sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda alımlarda yükseldiğini gözlemliyoruz. Sinyallerin sat olmasına rağmen piyasaya katılımın alımlarda güçlü olması nedeniyle temkinli hareketin korunması beklenmelidir.
    
Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise güçlü konumdadır. 1,4330 destek seviyesinin üzerinde tutunması durumunda kısa vadeli tepki alımlarının etkili olması beklenmelidir. 
    
Seviyeler: Gün içinde 1,4240 ve 1,4330 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,4490 ve 1,4550 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.
 
ALTIN: Tepki alımlarına bağlı olarak altında kademeli yükselişin devam ettiğini gözlemliyoruz. Ayrıca, doların euro karşısında değer kaybetmesi alımları tetikledi. Günün genelinde 1506,02-1519,85 ons/dolar seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada altın dolar karşısında yaklaşık %0,22 oranında değer kazandı. Bugün, Almanya TÜFE endeksinin yanı sıra ABD dış ticaret dengesi ve aylık bütçe gerçekleşmeleri piyasada yakından takip edilecektir.
    
Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak kısa vadede sat, orta vadede ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin farklı olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.
 
BORSA: Dün güne hafif satıcılı başlayan piyasada %0,11 oranındaki bir azalışla 67.879 seviyesinden açılış yapan endeks açılışın hemen ardından gelen tepki alımları ile 68 binin üzerine çıkarak 68.300 puana kadar toparlanma yaşadı. Ancak seansın ikinci yarısında zayıflayarak 68.000-68.250 aralığında yatay hareket eden endeks %0,57 oranındaki primle 68.344 puandan kapanış yaptı. İkinci seansa ise satış ağırlıklı bir başlangıç yapan piyasada yeniden 68 bin seviyesinin altına inen endeks, satışların hız kazanması ile en düşük 67.043 puanı test etti. Kapanışa yakın gelen tepki alımları ile kayıplarının bir kısmını geri alan endeks yine de günü %1.02 oranındaki azalışla 67.259 düzeyinden tamamladı. 
 
Son beş gündür düşüş trendi izleyen endeksin bu hareketinin işlem hacmindeki azalış ile birlikte gerçekleşmesine karşın, gün içi geniş aralıktaki hareketlerle sert bir şekilde sürmesi ikili tepe görüntüsünü belirginleştirmiştir. Dün 50 günlük hareketli ortalama desteğinden güç alarak Fibonnacci düzeltme seviyesinde kapanış yapan endeksin, buradan güç alması halinde, birkaç gündür yaşanan düşüş eğilimi sonrasında tepki alımları yaşanması söz konusu olabilir. Ancak gerek kısa vadeli hareketli ortalamaların yönünün aşağı yönlü olması gerek Bollinger Band'ın alt kanadının açılmaya başlaması gerekse düşük işlem hacmi gelmesi muhtemel bu tepki alımlarının etkisinin sınırlı düzeyde kalmasına neden olabilir. Endeksin ikili tepe formasyonu gereği 50 günlük ortalamasının altına sarkma yaşaması halinde önce 66.000 sonrasında da kanal formasyonunun boyu olan 65 bin destek seviyesi gündeme gelecektir.  
 
Diğer taraftan aşırı satım bölgesine giren kısa vadeli teknik göstergeler dikkate alındığında 66.000-67.000 aralığında önemli destek ve dirençleri bulunmayan endeksin bu civarda bir taban oluşumuna girmesi olasılık dahilindedir. Orta vadeli teknik göstergelerden MACD ile Trix'in de yönlerini aşağıya doğru çevirmesi risk unsuru olarak nitelendirilebilir. 
 
NEDİM KAZ KÖKSAL DÖVİZ LÜLEBURGAZ/KIRKLARELİ
TEL:0288 214 56 58 - 412 97 90 GSM:0532 314 32 20
 
NOT:  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir...