info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.5000
Dolar Satış
:
32.5586
Euro Alış
:
34.6207
Euro Satış
:
34.6830
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Piyasa Raporu

Piyasa Raporu

USD/TL:Euro/Dolar paritesine bağlı olarak 1.80 seviyelerinin altına sarkan USD/TL kuru, zayıf görünümünü devam ettiriyor. Ancak, 1.24-1.25 seviyelerinden 1.30 bölgesini aşmayı başaran Euro/Dolar paritesine rağmen 1.80TL bölgesinden ayrılamayan USD/TL 'nin bu anlamda dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bu durum için TCMB 'nin faiz indirimi beklentisinin etkisi olsa da dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. 1.7895 seviyesi bu akşamki kapanış için önemli bir bölge olup altında yapılacak kapanışlar 1.74-1.76 aralığının önünü açabilir. 1.8125 TL üzerinde yapılacak kapanışlar da yönün tekrar yukarı çevrilmesine neden olacaktır.

EUR/USD: Fed, öncekigün yaptığı toplantıda açık uçlu QE3'e gideceğini söyleyerek her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alımı yapacağını açıkladı. Fed, ekonomiyi canlandırmak ve işsizliği düşürmek adına her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvil alımı yaparak elindeki uzun vadeli varlıkları genişleteceğini açıkladı. Fed'in üçüncü tur tahvil alım programı, Önceki programların aksine  belli bir zaman ve miktar sınırlaması getirmedi ve istihdam piyasasında ilerleme kaydedilinceye kadar devam edecek. Yeni parasal genişleme programı, 2008-2009'daki finansal krizden bu yana Fed'in attığı en ciddi adımlardan birine işaret ediyor. ABD Merkez Bankası ilk kez politikalarını ekonomideki ilerlemelere bağlı kıldı ve başarı görülünceye kadar politikasını değiştirmeme sözü verdi. Herkesin merakla beklediği FED toplantısı dün akşam sonuçlandı ve bu sonuca göre 3. Tur tahvil programı olarak bildiğimiz QE3 onaylandı ancak bu durumun zaman ve miktarı hakkında bilgi verilmedi. Ancak bu toplantının diğerlerinden farkı ise uzun vadeli değil kısa vadeli parasal genişlemeyi  ( operation twist'i ) devam ettirmesiydi. Her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvil alımı yapacağını açıklayan FED aslında piyasaların en az parasal genişleme haberi gibi fiyatlama yapmasını sağladı. Dün akşam gerek EUR/USD gerekse altın çok sert hareketlere maruz kaldı ve psikolojik bir direnç olan 1,30 seviyesini de artık geride bırakmış olduk. EUR/USD paritesinin bundan sonraki ilk hedefi ise günlük grafikte düşüş kanalının üst kanal noktası olan 1,3300 seviyesi olarak belirlenmiştir.  Kısa vadeli baktığımızda gün içerisinde 1,2950 desteğinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam edeceğini söyleyebilirim. Dün yaşanılan sert yükselişler sonrası bugün sakin geçmek isteyeceği ancak bu isteği ABD'den gelecek olan haberlerin engel olacağını söyleyebilirim. TR saati ile 15,30'da ABD'den gelecek olan verilerle başlayacak olan hareketlilik TR saati ile 16,55'de ABD'den gelecek olan verilerle devam edecektir.

BORSA: Teknik olarak, Güne aşağı hareketle başlayan endeks ikinci seanstan itibaren güçlenen satışlarla aşağı hareketini devam ettirdi. Kapanış 67.291 seviyesinde gerçekleşti. 68.500 direncinin test edilip aşılamaması sonrasında son yorumumuzda da belirttiğimiz güç kaybı 68.000 seviyesinin altına inilmesiyle bir miktar daha belirginleşmiş durumda. Bununla birlikte aşağı hareketin önemli destek olarak gördüğümüz 67.000/500bandıyla sınırlı kalması günlük bazda olumlu görünümde bozulma yaşanmasını engelliyor. Endekste 21 günlük ağırlıklı ortalamanın da bu bant içerisinde olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Daha önce de vurguladığımız gibi 67.000/500 bandınını genel iyimserliğin devamı için korunması gereken seviye olarak görüyoruz. Bu bant altına inilmesi durumunda zayıflamanın devamı gelebilir. 68.000 seviyesinin üzeri ise yeniden kısa vadeli iyimserliğe geçiş noktası.

ALTIN:Altın kontratlarında  geçtiğimiz gün akşam saatlerine kadar 1728,5-1733 usd yatay bandında hareket eden kontrata akşam saatlerinde Fed'in yaptığı FOMC toplantıda QE3'e gideceğini ve her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alacağını söylemesi ile sert alışlara şahit olduk. İlk aşamada 1753 usd seviyelerine varan yükselişler gösteren değerli metal, FOMC sonrası FED Başkanı Bernanke'nin konuşmasında da destek bularak 1772,3 usdseviyeleri test edildi. Altın kotasyonunda , bu sabah itibariyle işlemlerin 1774,7usdseviyesinden gerçekleştiğini görmekteyiz. Yatırımcıların bu aşamada, olası düşüşlerde 1771,5usd/ 1771usdseviyelerinden alış yapmalarının, 1766usdseviyesinin altını stop seviyesi olarak, 1779/1780usdseviyelerini ise hedef noktalar olarak belirlemelerinin uygun olabileceğini düşünmekteyim. Bugün açıklanacak olan ABD'de TÜFE ve Perakende Satış verisi, Avrupa'da İstihdam değişikliği verisi takip edilmelidir.

NEDİM KAZ KÖKSAL DÖVİZ LÜLEBURGAZ/KIRKLARELİ
TEL:0288 214 56 58 - 412 97 90 GSM:0532 314 32 20

NOT: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer

alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir...