info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.5000
Dolar Satış
:
32.5586
Euro Alış
:
34.6207
Euro Satış
:
34.6830
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Stresi Azaltmanın Yolları

Günümüzde stres yaşamın bir gerçeği gibi görünse de öyle olmak zorunda değildir.

Herkes stresin olumsuz etkilerinin farkındadır: başarıyı azaltır, ilişkilere zarar verir, bedeni yıpratır. Kısacası yaşama sevincine engel olur. Dahası, yaşam boyunca yapımızda birikir durur. Ne iyi bir gece uykusu, ne de uzun bir tatil tam anlamıyla toparlanmamızı sağlayamaz. 

Hormonlar ve Davranışlar Dengeli bir kişilik sahibi olmak Stresi azaltmak üzere, dışarıdan yaşamlarımızı yeniden düzene sokacak bir şeyler bulmak mümkün olabilir de olmayabilir de. Stresli duruma daha sakin karşılık vermek Her birey farklı yaradılışta olduğundan etkileri herkeste farklı şekilde görülebilir. 

Örneğin, kimisinde başağrısı azalır, bir diğerinde uyku düzelir veya enerji artar, bir başkasında insan ilişkileri düzelebilir. 

1. Derin nefes alın Derin nefes almak hem stresi azaltmaya yardımcı olur hem de beynin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni almasını sağlar. Pek çok kişi doğru şekilde derin nefes almayı bilmedikleri için hipervantilasyon yani karbondioksitin ciğerlerden dışarı kaçmasına neden olurlar. Elinizi karnınızın üstüne yerleştirip normal bir şekilde durun. Ardından derin nefes alıp karnınızın ve göğsünüzün nasıl şiştiğine bakın. Bunu her yaptığınızda, nefes almanın başka bir özelliği üzerine düşünün, ciğerlerinizin hava ile dolması, havanın kendisi, burun deliklerinizden geçişi… Nefesinizi 3 saniye tutun ve ardından ağzınızdan verin. Günde üç defa, 5 kere bu şekilde derin nefes almak, stres seviyenizi ciddi şekilde düşürecektir. Pek çok kişi derin nefes almanın bize sunduğu avantajları göz ardı ediyor. Bu, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir stres azaltma yöntemidir. Ve en önemlisi, bunu yaparken zihninize günün stresinden başka düşünecek bir şeyler vermenizdir. Derin nefes almak kesinlikle sizi stresli düşüncelerinizden uzaklaştıracaktır. 

2. Kaslarınızı gevşetin Seçtiğiniz kasları yavaşça germek ve ardından serbest bırakmak kesinlikle çok önemlidir. Bu sayede iki şey başarırsınız: hem zaten stresten gerilmiş olan kaslarınızı rahatlatırsınız hem de kafanızı dağıtıp stresten başka bir şeye odaklanabilirsiniz. Kaslarınızı esnetin. Bir kası yaklaşık 5-10 saniye kadar gerdikten sonra rahat bırakın. Bunu istediğiniz herhangi bir kas için yapabilirsiniz. İstediğiniz kasları seçebilirsiniz. Örneğin, ayak ve bileklerinizle başlayıp ardından ellerinizi, kollarınızı ve omuzlarınızı gerip rahatlatabilirsiniz. En son da boynunuz ve suratınıza odaklanabilirsiniz. Sabahları veya öğleden sonraları, sırt üstü uzanın ve sağ bacağınızı bedeninizin üstüne alın. Ardından diziniz yere değene kadar kalçanızı döndürün. Aynı şeyi öbür bacağınız ile de tekrarlayın. Eğer isterseniz dizlerinizi göğsünüze doğru çekebilirsiniz… 

3. Doğaya çıkın. Oturduğunuz yerde stresinizin geçmesini ummak durumu sadece daha kötü hale getirecektir. İşin sırrı doğaya çıkmakta. Kendinizi, sizi doğa ile bir araya getirecek bir aktivite yaparken hayal edin. Bu size iyi olduğunuzu hatırlatacaktır. Eğer isterseniz temizlik yapmak, çamaşır yıkamak, çekmecelerinizi düzenlemek gibi sıradan günlük ev işleri yaparak da kafanızı dağıtabilirsiniz. Veya kitap okuyabilir, bir şeyler araştırabilir, arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. En kötüsü, üzerine odaklanabileceğiniz anti stres topu gibi bir şeyleri sıkabilirsiniz. Evde tek başınıza oturmayın ve televizyon izlemeyin. 

4. Düşüncelerinizi değiştirin Düşünce değişikliği teknikleri yıllardır bahsedilen şeylerdir ancak işe yaramaları için onları nasıl uygulayacağınızı da bilmeniz gereklidir. Size stresli hissettiren negatif bir düşünceniz olduğunda kendinize “dur” diyin. Bu düşünceyi yazıp geliştirmeye ve alternatif açılardan bakmaya çalışın. Size kendinizi daha sakin hissettiren, alternatif düşünceler etkili olacaktır. Ayrıca büyük resmi daha rahat görmenizi de sağlayacaklardır. Örneğin, önemli bir toplantıya geç kaldığınız için işten atılacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Bu düşünceyi anında durdurup yerine daha makul bir alternatif yerleştirin. “Ben sadece insanım ve trafik her zaman önceden tahmin edilemeyebilir. Benim kendime olan güvenim, mükemmel eleman olmaktan gelmiyor.”  

5. Yönlendirilmiş imgelemler kullanın Gözlerinizi kapatın ve sizin için sakinliği ve huzuru temsil eden bir yer hayal edin. Bu yer sizin eviniz, bir kumsal, orman, sevdiğiniz birinin yanı veya evcil hayvanınızın yanı bile olabilir. Ardından bu deneyimin içine karışıp ona dahil olduğunuzu hayal edin. Ne duyuyorsunuz? Ne görüyorsunuz? Ne kokusu alıyorsunuz? Net olun ve kendinizi daha sakin ve rahat hissedene kadar bu imge üzerine odaklanın. Bunu günde iki kez yapmayı deneyin. 

6. Endişelerinizi kabul edin Stresli olduğunuzu kabul etmeniz, stresin sizin üzerinizdeki gücünü azaltmak için ilk yapmanız gereken şeydir. Korkmuş olduğunuzu kabul edin ve aklınızdaki negatif düşünceler ile yüzleşin. Tehlikeli veya rahatsız edici bir hissiyat mı? Stres çoğunlukla, gelecekte olacak şeyler veya olmamasından korktuğumuz şeyler için endişe etmekten kaynaklanır. Sadece siz gerildiğiniz ve stresli olduğunuz için gizli bir tehlike olduğunu var saymayın. Düşüncelerinizi dağıtıp bu şekilde hissetmenize neden olan şey stres. 

7. Egzersiz yapın Bicycling Herkes egzersiz yapmanın endorfin salgılattığını bilir. Endorfin zihninizin kendini daha iyi hissetme kapasitesini arttırır. Egzersiz yapmak illa her gün saatlerinizi spor salonunda geçirmeniz anlamına gelmiyor. Elinizden geldiğince aktif olmanız yani günde bir veya iki defa yaklaşık 15-30 dakika yürüyüş yapmanız da egzersiz sayılır. Bisiklete binmek, kısa ama tempolu yürüyüş gibi kardiyo çalışmaları, tenis veya golf oynamak da egzersiz yapmak sayılır. Bir yoga veya Pilates kursuna da katılabilirsiniz. Ne kadar aktif olursanız kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Eğer televizyon izleme bağımlılığınız varsa, duygusal durumunuzu ve ruh halinizi yükseltip stresi azaltmak sizin için daha zor olacaktır.