info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
Dolar Satış
:
Euro Alış
:
Euro Satış
:
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...

Gümrükte işlem süresi kısaldı

Gümrükte işlem süresi kısaldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ithalat ve ihracatta beklemelerin 24 saatin altına indiğini söyledi. Yazıcı, ihracat beyannamelerinin yüzde 76’sının işlemlerinin yarım saatte bitirildiğini kaydetti. Bakanlık, 2012 sonuna kadar farklı kadrolarda 1.500 kişi daha istihdam edecek.

İthalatçı ve ihracatçıların en çok şikayet ettiği uzun gümrük işlem süreleri kısaldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, büyük başarı sağladıkları gümrük işlem sürelerinin kısaltılması konusunda çalışmalarının aralıksız sürdüğünü anlattı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Bakan Yazıcı, yapılan çalışmalar sonucunda ithalatta işlem gören gümrük beyannamelerinin yüzde 72’sinin işlemlerinin ilk 24 saat içinde tamamlanarak eşyası teslim edilebilir hale getirildiğini ifade etti. Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre, 2012’nin ilk 6 ayında ihracat beyannamelerinin yüzde 76’sının işlemleri ilk yarım saatte sonuçlanırken yüzde 96’sının işlemleri de ilk 24 saat içinde tamamlandı. Yıllık özet beyan uygulamasının elektronik ortama taşınmasıyla hava ve denizyolunda kullanılan 540 bin özet beyandan yıllık 1 milyon lira tasarruf sağlanmış olacak.

Türkiye’nin 2011’de yaklaşık 262 milyar liralık vergi gelirinin 55 milyar 200 milyonluk kısmını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı topladı. Bunun toplam gelirin yüzde 21’ine tekabül ettiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı, bu verginin gümrük idareleri aracılığıyla tahakkuk ettirildiğini kaydetti. Gümrük kapılarının modernizasyonu çerçevesinde özel sektörle işbirliği yapan bakanlık, şimdiye kadar Gürbulak, İpsala, Cilvegözü, Habur, Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp gümrük kapılarını hizmete açtı. Şu aşamada 9 gümrük idaresinde yenileme çalışmaları devam ediyor. Tüketicilerin alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Yazıcı, Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre, 2011’de kartlı sistemde yapılan 265 milyar liralık alışverişin yaklaşık yüzde 8’inin e-ticaret yoluyla olduğunu bildirdi. Bu da 2005 yılına göre 16 kat artış göstererek 23 milyar liralık hacme ulaştığı anlamına geliyor. Bu rakam bu yılın ilk 8 ayında 20 milyar lirayı aşmış durumda. Öte yandan kadrolu olarak 11 bin 549 personel çalıştıran Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yıl sonuna kadar 1.500 kişiyi daha kadroya almayı planlıyor.