info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
15.9249
Dolar Satış
:
15.9536
Euro Alış
:
16.8483
Euro Satış
:
16.8786
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
İç Cephe Çökerse Ülke Çöker
Yazar
46 Uzman Yazar
Yayınevi
Sözcü Kitabevi
Yayın Yılı
2022
Sayfa
288
İç Cephe Çökerse Ülke Çöker 

Efendiler, dedim, bu üç vasıta veya gücün (Millet, Meclis, Ordu) düşmana karşı oluşturduğu cepheler iki şekilde düşünülebilir. Kolay anlaşılması için şöyle diyeyim: 
İç ve görünürdeki cephe… Asıl olan iç cephedir. 

Bu cephe bütün memleketin, bütün milletin meydana getirdiği bir cephedir. 

Görünürdeki cephe, doğrudan doğruya ordunun düşman karşısındaki silahlı cephesidir. Bu cephe sarsılabilir, değişebilir, yenilenebilir. Fakat bu durum hiçbir zaman bir memleketi, bir milleti yok edemez. Önemli olan, memleketi temelinden yıkan, milleti esir ettiren iç cephenin çöküşüdür. Bu gerçeği bizden çok daha iyi bilen düşmanlar, bu cephemizi yıkmak için yüzyıllarca çalışmışlar ve çalışmaktadırlar. Bugüne kadar başarı sağlamışlardır. 

Gerçekten, kaleyi içinden almak dışından zorlamaktan çok kolaydır. Bu maksadı gerçekleştirmek için içimize kadar sokulabilen bozguncu mikropların ve ajanların varlığını iddia etmek yerindedir. Meclisin zihniyeti, çalışmaları ve durumu düşmana ümit verici olmadıkça iç ve dış cephelerimizin yerinden oynamasına imkân ve ihtimal yoktur… 
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk`ün ‘Aslolan iç cephedir. İç cephe çökerse ülke çöker` sözünden yola çıkarak, Türkiye`nin önde gelen aydınlarından 46 uzman konuyu çeşitli yönleriyle inceledi ve her yazarın kendi düşüncelerini özgürce kaleme aldığı bu kitabı hazırladı. 

Murat Ağırel Recai Aksu Selçuk Alagöz Yavuz Alogan Prof. Dr. Osman Altuğ Muammer Aydın Av. Dr. Arslan Bulut Av. Hüseyin Cimşit Can Çobanoğlu Prof. Dr. Barış Doster Haluk Dural Uğur Dündar Prof. Dr. Aziz Ekşi Av. Orhan Eraslan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Mehmet Yüsran Erden Prof. Dr. Osman Erk E. Tüma. Türker Ertürk E. Tuğg. Nejat Eslen Prof. Dr. Şahin Filiz Müjdat Gezen E. Tüma. Cem Gürdeniz Prof. Dr. Bülent Gülçubuk Haluk Hepkon Dr. Sedef Kabaş Prof. Dr. Rıza Kanber Bülent Kantarcı Prof. Dr. Bülent Kaypak Doç. Dr. Hasan Şahin Kızılcık Hasan Tahsin Kocabaş Dr. Deniz Levent Koç Murat Muratoğlu Prof. Dr. İbrahim Ortaş Dr. Onur Öymen Prof. Dr. Ümit Özdağ E. Tümg. Dr. Tarık Özkut Necdet Pamir Dr. Adil Serdar Saçan Fikri Sağlar Prof. Dr. Ahmet Saltık E. Tuğg. Dr. Haldun Solmaztürk H. Ufuk Söylemez Salim Şen M. Galip Tekiner Prof. Dr. Tolga Yarman E. Tümg. Ahmet Yavuz