info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.7810
Dolar Satış
:
32.8400
Euro Alış
:
35.0464
Euro Satış
:
35.1096
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Erdem Sinyalleme: Darwinist Politika ve İfade Özgürlüğü Üzerine Denemeler
Yazar
Geoffrey Miller
Yayınevi
Liberus
Yayın Yılı
2022
Sayfa
156
Erdem sinyallemek, anlaşılması kolay ancak çoğu insanın yüzleşmeye zahmet etmediği kavramlardan biri. Çünkü hepimiz bunu her zaman yapıyoruz ve erdem sinyallediğimizi kabul etmek bizi utandırıyor ve ikiyüzlü hissettiriyor. 

Erdem sinyalleme gerçeğiyle yüzleşmenin vakti geldi… Erdem sinyallemeyi anlamak, beden dilini, kişilik özelliklerini veya cinsiyet farklılıklarını anlamak gibi sosyal bir süper güçtür âdeta. Kendi erdem sinyallerimizi anlamıyorsak, hayatımızı bilinçli zihnimiz değil, ideolojilerimiz ve sinyalleme alışkanlıklarımız yönetiyor demektir. Diğer insanların erdem sinyallerini anlamıyorsak, onların bakış açısını çözmek ve onlarla ortak bir zemin bulmak giderek güçleşir. Siyasi alanda erdem sinyallemeyi anlamazsak, diğer vatandaşları amaçlarımız ve ilkelerimizi desteklemeye ikna etmemiz zorlaşır. Geoffrey Miller, ideolojik bağlılıklarımızı, sürdürdüğümüz ilişkileri ve içinde yer aldığımız toplumu çok daha kolay anlamamız için bilimsel temelli, pratik, tarafgir olmayan bir dizi içgörü sunuyor. 

Bu kısa, özenle hazırlanmış, kolay anlaşılır kitap, eş seçiminden sokak protestolarına kadar, insanların ahlaki erdemlerini, kişilik özelliklerini, ideolojilerini, politik tutumlarını ve yaşam tarzı seçimlerini kamusal davranış ve dil aracılığıyla sergileme içgüdülerini nasıl daha iyi anlayabileceğimizi anlatıyor. Üniversitelerde, şirketlerde ve toplumda ifade hürriyeti ve farklı bakış açıları hakkındaki mevcut tartışmaları anlamanın anahtarının erdem sinyallemeyi çözmekten geçtiğini gösteriyor. 

(Tanıtım Bülteninden)