info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
7.7975
Dolar Satış
:
7.8116
Euro Alış
:
9.2988
Euro Satış
:
9.3156
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Gizemli Yolculuk
Sanatçı
Mustafa Dönmez
Yapım
2009 - Türkiye
Mustafa Dönmez - Gizemli Yolculuk 

1. Begonvil Bahçesi
2. Kelebeğin Günlüğü 
3. Gizemli Yolculuk 
4. Gökkuşağının Çocuğu 
5. Maraton 
6. Mektup 
7. Rastlantı Değil 
8. Nefes Blues 
9. Geçmişe Özlem 
10. Gün Bitti 
11. Yunus ve Mavi 

Türkiye’nin ilk caz, rock, fusion topluluğu olan Atmosfer’i 1986 yılında kuran Mustafa Dönmez, topluluğun ilk albümü Ağaçların Öyküsü’nü 2007’de yayınlamıştı. Usta müzisyen kendi adıyla yayınladığı ilk albümü için neyse ki bir 20 yıl daha beklemedi ve ``Gizemli Yolculuk`` 2009 sona ermeden müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Mustafa Dönmez gitarcı, besteci ve ‘yılların hocası’ kimlikleriyle özellikle kuzey cazı ve caz rock dinleyicilerinin uzun yıllardır bildiği ve müzikal adımlarını merak ettiği bir isim. 

Ağaçların Öyküsü ile söz konusu kitleyi genişleten ve basının yoğun ilgisini çeken Dönmez bu ilk solo albümüyle teknik ustalığının olduğu kadar tematik derinliğinin altını bir kez daha çiziyor. Atmosfer’den aşina olduğumuz astral doğaçlamalarının peşini ‘Gizemli Yolculuk’ta da bırakmayan sanatçı için bu albüm; yaşadığı iyi ve kötü, öğrendiği, sevdiği, sevmediği her şeyin bileşkesini sunuyor. Bununla beraber çok özel bir anlamı daha var: Çünkü Mustafa Dönmez, Gizemli Yolculuk’un kaydına Tanju Duru ile başlayıp süreci Duru’suz tamamlamak zorunda kaldı. 

Bu nedenle de albüme ismini veren parçayı Tanju Duru’ya ithaf ediyor...Ve sözcüklerin yerini müziğin aldığı ‘Gizemli Yolculuk’una herkesi davet ediyor. Çünkü o "Yaşadığım topraklar üzerinde kimseyi dışlamadan her insanın hüznünü ve sevincini yansıtmak istedim. Benim kafamda Jimi Hendrix, Âşık Mahzuni, Neşet Ertaş, Âşık Veysel, Jan Garbarek, Miles Davis; hepsi birdir. 

Sevgiyi anlatan herkes aynı şeyi söylüyor sonuçta" derken, içtenliğini koruyabilen bir kaç müzisyenden biri.