info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.4551
Dolar Satış
:
32.5136
Euro Alış
:
34.6559
Euro Satış
:
34.7183
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Mozaik
Sanatçı
Zeynep Bakşi Karatağ
Yapım
2016 - Türkiye
Zeynep Bakşi Karatağ müziğinin köklerini Anadolu`da atıp İstanbul`da temellendirip Avrupa`da filizlendiren bir müzisyen. Bundandır müzik anlayışını Batı`ya çevirmişken, besinlendiği kökleri yine türküleri. "Mozaik"in sözü Pir Sultan Abdal`dan, Karacaoğlan`dan geçerken, sazı klavye, elektro gitar olmuş. "Mozaik" her parçanın bir bütünüyken felsefesi sevgiymiş: "kimi cennet ister, kimi cehennem/ cennetten beri de yolda neler var!"İnsan düşünen değil özleyen bir varlıktır. Aşık Veysel ile, Sabahattin Ali ile Mozaik, hep bir özlem, hep bir sıla: "ben senden ayrıldığım gün/ güldüm ağlayı ağlayı." 

Mozaik, hikayeleri anlatan bir aziz, bir bilge ağırlığındadır. Üç kız ve bir ana, hasta eşi ve babayı evde bırakarak yaylaya giderler ve döndüklerinde ise ölüsüyle karşılaşırlar. "Mozaik" hep bir geride bırakış: "Güzeller ağlarlar/ Gözlerini süzerler/ Gülmezler ağlarlar"Mozaik, serüveninde renktir. Üflemelilerdir, funk`tır. Biraz drum, biraz ise aykırıdır. Mozaik en çok ise şu sözlerdir: "Sen bir avuç darı olsan/ Yere saçılmaya gelsen/ Ben bir güzel keklik olsam/ Bir bir toplasam ne dersin?"Zeynep Bakşi Karatağ, bir süredir sosyal mecralarda ses verdiği türkü ve şiirlerle dikkatleri üzerine toplamış bir müzisyen. Murat Karatağ`ın tüm düzenlemelerini yaptığı, Kemal Dinç`in bağlama, kopuz ve vokali ile, Ahmet Aslan`ın vokaliyle destek sunduğu "Mozaik" albümü ise dinleyicisiyle buluşuyor. Ayrıca albüme birçok Alman müzisyen de katkı sunuyor.Mozaik, biraz pop, biraz türkü, biraz soul, biraz funk, biraz rock, biraz retro, biraz da klasik. Ama en çok da . Aşık Veysel`den, Sabahattin Ali`den şiir. Mozaik bir doğu-batı sentezinden ziyade bir füzyon. Mecz olanın anlatımı. 

Albümde Fikret Kızılok`tan Aşık Veysel`e ve birçok Anadolu türküsünün yeniden yorumunu dinliyoruz. Bunu Murat ve Zeynep Bakşi Karatağ müthiş bir incelikle yapıyor. Zira söylenmiş eserleri tekrar düzenlemek, tekrar söylemek müzisyenler için; alışılmış sesleri, bilindik ezgileri bambaşka bir şekilde duymak dinleyeci için zordur. Zeynep Bakşi Karatağ ise bunu en güzel haliyle yapıyor. Ruhu olan şarkılara, şiirlere bir ibrikten akan incecik bir su gibi kendi soluğunu, kendi sesini katıyor. "Yeniden düzenleme işte böyle olur!" dedirtiyor dinleyene. "Mozaik" her daim umuttur! Zeynep Bakşi Karatağ bizi umudun yolunda bekliyor. 

Albüm İçeriği 
1. Kıyamadığım 
2. Güzel , Ne Güzel Olmuşsun 
3. Beni Hor Görme Gardaşım 
4. Gözlerim Denizde 
5. Gam Çekme Haline 
6. Ağlayı Ağlayı 
7. Sen Bir Ceylan Olsan 
8. Talihim Yok Bahtım Kara
9. Kara Yazı 
10. İlahi Dostun Bağına 
11. Pullu Tepe 
12. Hudey Hudey 
13. Üç Kız Bir Ana 
14. Güzel , Ne Güzel Olmuşsun (Remix)