info@ellidokuz.com
Dolar Alış
:
32.5711
Dolar Satış
:
32.6298
Euro Alış
:
34.9290
Euro Satış
:
34.9919
Aranıyor, lütfen bekleyiniz...
Dört
Sanatçı
Recep Aktuğ
Yapım
2017
13 Mayıs’ta Çeşme’de dünyaya gelen Recep Aktuğ, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1973 yılında henüz liseye giderken Anadolu pop tarzında müzik yapılan “Gelenek” isimli grupta yer alarak müzik ile iç içe bir yaşam sürmeye başladı. Bu grup ile ilk profesyonel çalışmasını ise “Mogambo” isimli gece kulübünde yaptı. Müzisyen ve oyuncu olan Recep Aktuğ, aynı zamanda kendisi gibi oyunculuk yapan Zeynep Aktuğ’un da babasıdır. 

Lisenin bitmesinden sonra üniversite için İstanbul’a geldi ve İstanbul Üniversitesi Şişli Siyasal Bilgiler Yüksek Okulu’nda eğitimine başladı. Bir yandan okurken diğer bir yandan ise “Grup Stüdyo” isimli grupta yer aldı. Siyasal bilgiler yüksek okulu’nda 4 sene okumasının ardından Tm Devlet Konservatuarı’na kayıt oldu. Eğitimi esnasında ise grafikerlik ve pazarlamacılığın yanı sıra Hafta Sonu gazetesi’nde çalışmaya başlamış oldu. Arkadaşları ile kurmuş olduğu “Arı Yapım” isimli şirketin ilk sanatçısı Sezen Aksu iken çıkartılan ilk plak ise “Kaybolan Yıllar”dı. Ardından ise çıktığı anda Türkiye’de adından oldukça ciddi şekilde söz ettiren “Disko Fasıl” çıktı. 

1976 yılında ise Türkiye’nin ilk eşli vokal grubu olan Kısa Dalga’yı kurdu. Ayten Alpman ile Sheraton Oteli’nde yaptığı ilk gece çalışması; oldukça başarılı geri dönüşleri aldı. Besteleri ile katıldığı 1978 Antalya Altın Portakal şarkı yarışması’nda iki bestesi ile ikincilik ve yedincilik ödüllerini aldı. Cantekin ile 1979 yılında Eurovision’a katılan Recep Aktuğ, iki sene sonrasında Canım ve Giden Gençliğe isimli şarkıları ile ilk kırkbeşliğini çıkartıp askere gitti. Askerden dönmesi sonrasında ise müzik kariyerindeki oteller dönemi başlamış oldu. 1983 yılında Buğra Uğur bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi oldu ve Çetin Alp ile beraber Almanya’da ülkemizi temsil etti. 

Hazırlamış olduğu besteler ve şarkı sözleri pek çok sanatçı tarafından kullanılan Recep Aktuğ, bununla beraber oyunculuk kariyerinde de birçok reklam ve dizide yer aldı. Bu yapımlardan en bilineni ise yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran Aşk-I Memnu’ydu. Burada Hilmi Önal karakterine hayat verdi. Bunun dışında Fetih 1453’de yine bilinen yapımlarından bir tanesidir. İnsanların onları tanıdığı tarzından çok daha farklı bir albüm için çalışmalara başlayan Recep Aktuğ, yapımcısı Medeni Uçar’ın önerisi ile sevilen türküleri seslendirmeyi tercih etti. Hazırlanmış olan türküler ise “Recep Aktuğ dört isimli albüm ile müzikseverlere sunuluyor. 

Uzun bir aradan sonra tekrardan onu sevenlerin karşısına çıkan Recep Aktuğ, Erdinç Şenyaylar’ın aranjörlüğünü yaptığı albümünde oldukça sevilen dokuz türküyü oldukça etkili şekilde seslendirdi. Böylece müzikseverler en sevilen türküleri bir de Recep Aktuğ’un ağzından dinleme imkanına sahip oluyor.

01. Bülbülüm Altın Kafeste 
02. Sarı Gelin 
03. Saza Niye Gelmedin 
04. Gesi Bağları 
05. Ferayidir Kızın Adı Ferayi 
06. Askaros Deresi 
07. Çökertme 
08. Ah Bir Ateş Ver 
09. Değmen Benim Gamlı Yaşlı Gönlüme